قطعات یدکی دستگاه برش لیزر

فهرست مطالب

پاوردستگاه برش لیزر

پاور

مدل : پاور سری Pبا قدرت 100 وات در دو مدل DY10 و DY13 

برند : رسی / Reci

 

جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید

پمپ هوا دستگاه برش لیزر

پمپ هوا

مدل: پمپ مکنده دور بالا هایلی

کشور سازنده: چین

 

جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید

تیوب دستگاه برش لیزر

تیوب لیزر

مدل: تیوب W2 و W4 رسی

با توان های 80 , 100 , 120 وات

کشور سازنده: چین

طول عمر مفید: 10هزار ساعت

جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید

چیلر دستگاه برش لیزر

چیلر دستگاه لیزر

مدل : چیلر  CW5000 و CW5200 اصلی

کشور سازنده: چین

 

جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری

مدل: کابل فیبر نوری دستگاه برش فلزات

کشور سازنده: چین

جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید

لنز و آینه دستگاه برش لیزر

لنز و آینه

مدل: لنزهای Ronar  و آینه های 

کشور سازنده: سنگاپور-چین

 

جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید

نازل برش فلزات

مدل: نازل دستگاه برش فلزات

کشور سازنده: چین

 

جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید

نازل دستگاه برش لیزر غیر فلزات

نازل برش غیر فلزات

مدل: نازل دستگاه برش غیر فلزات

کشور سازنده: چین

 

جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید

مهم ترین قطعات دستگاه های حکاکی و برش لیزر:

پنل دستگاه برش لیزر

پنل دستگاه برش لیزر همان صفحه نمایشگر مربوط به مین بورد دستگاه می باشد که جهت اعمال فرمان به دستگاه و برقراری ارتباط بین کامپیوتر و دستگاه روی بدنه دستگاه های برش لیزر تعبیه شده اند.صفحه نمایشگرهای دستگاه های برش لیزر پرفکت رنگی و با کیفیت بالا می باشند.

مادربرد دستگاه برش لیزر

 تمامی دستگاه های صنعتی دارای مادر برد یا همان مین برد ویژه خود هستند که وظیفه انتقال اطلاعات از کامپیوتر به دستگاه برای اجرای فایل نهایی را برعهده دارند. تمام فرمان های ارسالی به موتورهای حرکتی، درایور، پاور و… و هماهنگی آنها بواسطه مادربرد صورت میگیرد.مادربرد دستگاه برش لیزر فایل ارسال شده از سیستم کاربر را دریافت و فرمان اجرای آن را به موتورهای حرکتی دستگاه صادر میکند. با تنظیم حرکت موتورها و لاینرها در جهت y وx اشکال گوناگون روی متریال مورد نظر ترسیم شده و با نفوذ اشعه لیزر در جسم،برش صورت میگیرد.

تیوب دستگاه برش لیزر

قطعه ای بسیار مهم و منبع اصلی تولید اشعه لیزر است که شبیه به یک لامپ استوانه ای بزرگ می باشد.گازهای درون این قطعه به مرور و بعد از مدتها کارکرد دستگاه لیزر تخلیه می شود و قطعه نیاز به تعویض دارد.تیوب ها در دو جنس فلزی و شیشه ای تولید می شوند اما مدل فلزی آن در ایران به ندرت یافت می شود.
تیوب های شیشه ای از سه لایه تشکیل شده اند.لایه مرکزی تیوب محل تولید پرتو لیزر می باشد که بوسیله ترکیبی از چند نوع گاز مشخص اشباع شده. گاز درون این محفظه بواسطه جریان الکتریکی ولتاژ بالا برانگیخته شده و انرژی بسیار زیادی تولید میکند که منجر به تولید پرتو لیزر می شود. این پرتوها در قسمت خروجی تیوب بواسطه یک لنز متمرکز شده و خارج میشوند.
لایه دوم تیوب دستگاه برش لیزر یک محفظه آب قرار گرفته که دمای حاصل از فعل و انفعالات لایه مرکزی تیوب را جذب کرده و مانع از بالا رفتن دمای آن می شود.آب این محفظه طی چرخه ای بواسطه چیلر دستگاه خنک میشود. و درنهایت لایه سوم قرار گرفته که نوعی محافظ برای تیوب به شمار میرود.
تیوب دستگاه های حکاکی و برش لیزر با برند های گوناگونی تولید می شود و اغلب در ایران از تولیدات کشور چین استفاده می شود.نام برخی از برندهای شناخته شده تیوب: EFR, Reci , Raishu, Yangly می باشد. معتبرترین برند و با کیفیت ترین تیوب در ایران برند محبوب رسی (Reci) می باشد.در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر راجع به تیوب لیزر ، مقاله تاریخچه تیوب های رسی را مطالعه فرمایید.

لنز دستگاه حکاکی و برش لیزر

اشعه های لیزری که از تیوب خارج میشوند پراکنده هستندو بایستی بواسطه لنز ها که نوعی عدسی همگرا هستند متمرکز شوند تا قدرت لازمه را بدست آورند. لنزها به دلیل عملکرد همگرایی اشعه دستگاه برش لیزر تاثیر به سزایی در کیفیت محصول خروجی دارند. با توجه به اینکه هر عدسی (لنز) یک فاصله کانونی منحصر به فرد خود را داراست، اشعه های همگرا شده توسط لنز در یک فاصله کانونی مشخص همگرا می شوند و باید این فاصله را مشخص نمود. لنز ها در معرض آلودگی های محیطی قرار دارند و بایستی همواره تمیز نگه داشته شوند. لنزها هنگام متمرکز کردن پرتوهای لیزر قسمت اعظمی از طول موج لیزر را جذب میکنند و همین باعث کاهش طول عمر آنها می شود. یک لنز آسیب دیده نمیتواند کار همگرایی را به درستی انجام دهد و گاهی باعث توقف کار می گردد. این قطعه در دستگاه های حکاکی و برش لیزر نیاز به تعویض در بازه های زمانی دارد.

آینه دستگاه برش لیزر

آینه های دستگاه برش لیزر وظیفه انتقال و هدایت پرتو لیزر در دستگاه های برش لیزر غیر فلزات را بر عهده دارند.این وظیفه در دستگاه های برش لیزر فلزات توسط فیبر نوری صورت میگیرد. آینه ها در دو نوع آینه فلزی و آینه سیلیکونی موجود هستند. مهم ترین ویژگی آینه ها، بازتاب نور آنهاست. زیرا هر چه تلفات آن کمتر و نور بازتابانده شده بیشتر باشد، دستگاه عملکرد بهتری خواهد داشت. آینه های سیلیکونی درصد بازتاب بیشتری نسبت به آینه های فلزی دارند. یکی دیگر از عوامل موثر در عملکرد دستگاه، تنظیم بودن زوایای آینه هاست. هرچند ساعت کار دستگاه های لیزر، آینه ها به طور مکرر بایستی تنظیم گردند.

فیبر نوری دستگاه فایبر

فیبر نوری وظیفه انتقال و هدایت پرتو لیزر در دستگاه های برش لیزر فلزات را بر عهده دارد.همان نقشی که آینه ها در دستگاه های برش لیزر غیرفلزات بر عهده دارند. در دستگاه های برش فلزات، جهت افزایش سرعت انتقال اشعه لیزر، به جای آینه ها از فیبر نوری استفاده شده که باعث می شود کیفیت کار بسیار بالا رود.

پاور دستگاه

انرژی لازم جهت ایجاد قوس الکتریکی در دوسر تیوب لیزر توسط پاور تامین می شود. برق مورد نیاز پاور همان برق شهری است اما بعلت نوسانات برق شهری برای مقاومت در برابر این نوسانات بایستی یک دستگاه استابلایزر ( تثبیت کننده ولتاژ برق) بر سر راه پاور قرار گیرد. اگرچه اخیرا شرکت رسی نوعی پاور روانه بازار نموده به نام پاور سری p که توانایی فعالیت در بازه ۹۰ تا ۲۵۰ ولت را داراست. با وجود این پاور دیگر نیاز به نصب استابلایزر نیست.

چیلر دستگاه لیزر برش

چیلر همان منبع خنک کننده جریان آب در گردش تیوب لیزر است. آبی که در لایه دوم تیوب در گردش است،  توسط چیلر خنک نگه داشته می شود. با توجه به فعل و انفعالاتی که در تیوب رخ می دهد و انرژی بالای تولید شده، دمای تیوب به قدری بالا میرود که اگر چیلر وجود نداشته باشد، تیوب در عرض یک دقیقه در اثر گرمای زیاد خواهد شکست. بنابراین چیلر دمای آب در گردش را ثابت نگه می دارد که تیوب آسیب نبیند. یک چیلر خوب تنها وظیفه خنک کردن آب را برعهده ندارد، بلکه در زمستان نیز باید آب را گرم نگه دارد که در دمای زیر صفر آب داخل تیوب یخ نزند. همچنین دارای سنسوریست برای مواقعی که به هر دلیلی چرخش آب صورت نمیگیرد و سریعا لیزر تیوب را قطع می کند تا زمانی که مشکل رفع شود.

موتورهای دستگاه حکاکی و برش لیزر

زمانی که دستگاه لیزر می خواهد فایل ارسالی را روی متریال ترسیم کند، نیاز به حرکت لیزر در سطح متریال دارد، این حرکت توسط موتورها صورت می گیرد. موتورهای دستگاه های برش لیزر در دو نوع استپ موتور ( step motor) و سروو موتور(serw motor) موجودند. هردو یک کار را انجام می دهند اما به شیوه متفاوت. راجع به موتورهای استپ و سروو بیشتر بدانید
دقت موتورهای سروو از موتورهای استپ بالاتر است. همچنین موتورهای سروو به دلیل اینکه از نوع سه فاز هستند سرعت پاسخ دهی آنها بالاتر است. 

ریل و واگن دستگاه برش لیزر

واگن قطعه ای متحرک است که با قرار گرفتن ساچمه داخل آن جهت اصطحکاک کمتر روی محورها حرکت می کند. واگن ها نیاز به روغن کاری دارند.مدل های مختلف واگن بر اساس پهنای ریل آنهاست. ریل های دستگاه لیزر در دو مدل تولید می شوند:
ریل های تخت
ریل های سریع واگنی
ویژگی های ریل های تخت:
شبیه به H انگلیسی هستند و دارای آبکاری کروم اند.
عرض استاندارد آنها ۱۵ میلیمتر است.معروف ترین برند این نوع ریل Hiwin (های وین) و PMI (پی ام آی) هستند. واگن این ریل ها ۴ کانال رفت و برگشت دوار دارد( شبیه نوار نقاله) با تعداد زیادی ساچمه. ساچمه ها بعد از برخورد با کناره های ریل، داخل کانال در جهت مماس با محور حرکت میکنند و با تمام شدن طول واگن، ساچمه ها وارد کانال برگشت میشوند و سری جدید، در ابتدای واگن دستگاه لیزر با ریل در تماس قرار می گیرند.

ریل تخت به خاطر اینرسی بالاتر در جذب بودن واگن با ریل، در سرعت حرکت اولیه مقاومت بیشتری دارد که همین موضوع باعث میشود در کارهایی مثل حکاکی که در یک نقطه ثابت، محور بارها حرکت رفت و برگشت را دارد، این نوع ریل ها به هیچ وجه دچار خوردگی، پریدگی آبکاری و لق شدگی نشوند. البته ناگفته نماند که این ریل ها عمر طولانی هم دارند و استفاده از این ریل ها به خاطر داشتن دقت بالا برای برش و حکاکی کارهای ظریف پیشنهاد میشود.

ریل سریع واگنی:
ریل Fast یا واگنی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند. این ریل ها خود دارای یک شاسی U شکل هستند که برعکس ریل های تخت نیاز به شاسی ندارند. واگن ها در این ریل ها ۴ چرخ دوطرفه دارند و مانند قطار روی ریل حرکت می کنند. این ریل ها برای حرکت سریع و پیچ و خم های مکرر بسیار مناسب هستند، اما به علت دقت پایین تر آنها برای کارهایی نظیر حکاکی اصلا مناسب نیستند. ولی در عوض به صورت کاملا تخصصی برای برش لیزری پارچه که نیاز به سرعت بالا، دقت متوسط و توان پایین می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ریل ها خوشبختانه نیاز به روغن کاری خیلی کمی دارند، چون حرکت آن ها از نوع برخورد چرخ ها با ریل بوده و قسمت متحرک بلبرینگ کوچک، داخل هر چرخ قرار گرفته است.

مکنده (پمپ هوا) دستگاه برش لیزر

اشعه لیزر به گونه ای با سوزاندن متریال مورد نظر باعث برش آن می شود. این سوختن متریال سبب تولید دود می گردد. مکنده دستگاه لیزر با مکش جهت جابجایی دود حاصل از کار کاربرد دارد.جهت کم کردن بو و دود حاصل از برش و حکاکی لیزری مانند یک فن این دود را با قدرت به بیرون هدایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *