انواع دستگاه های

دستگاه برش لیزر

با پیشرفت تکنولوژی انقلابی در تولیدات رخ داد که به واسطه آن نه تنها سرعت انجام عملیات نسبت به روش های سنتی ارتقا یافته، بلکه دقت و کیفیت نهایی هم بسیار بالا رفته و روز به روز تولیدات دقیق و مرغوب به جامعه عرضه میشود. زمانی که فیزیکدان هندی به نام کریستین هویکینس توانست ویژگی موجی بودن نور را شرح دهد باعث شد بعدها در سال 1951 چارلز هارد تاونز ایده ” تقویت امواج ماکروویو توسط گسیل القایی تابش ” در ذهنش شکل بگیرد و درصدد پاسخ به مقوله لیزر چیست برآید. پس از افت و خیزهای فراوان و تکمیل فرایند برانگیختگی اتم ها توسط دانشمندان متعدد، سرانجام اشعه لیزر به شکل های امروزی و در انواع گوناگون تولید شد و صنعت کل جهان را تحت تاثیر خود قرار داد. امروزه کمتر صنعتی است که از امکانات لیزر بی نصیب مانده باشد.

یکی از متداول ترین کاربرد های لیزر، برش و تولید قطعات مختلف با انواع متریال می باشد. هر اشعه لیزر با طول موج مشخص بر متریال خاصی اثر میگذارد. بنابراین دستگاه های برش لیزر بر اساس طول موج اشعه لیزر خروجی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 دستگاه برش و حکاکی فلزات 

دستگاه برش و حکاکی غیر فلزات

جهت تولید این دو نوع اشعه لیزر متفاوت از دو منبع مختلف استفاده میگردد. در دستگاه های برش فلزات از منبع فایبر و در دستگاه های برش غیر فلزات از منبع گاز co2 استفاده می شود.جالب است بدانید اشعه تولید شده آنها فقط روی متریال عنوان شده تاثیر می گذارد و نمی توانند جایگزینی برای هم باشند.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه کارکرد دستگاه های برش لیزر به مقاله لیزر چیست؟ و دستگاه لیزر چگونه کار می کند؟ مراجعه کنید.

نحوه کار با هردو دستگاه ساده و مشابه یکدیگر است.بنابراین با توجه به شباهت عملکرد دستگاه ها موارد ذیل به صورت مشترک عنوان می گردد:

قطعات مهم دستگاه های برش لیزر:

چنانچه مقاله دستگاه لیزر چگونه کار میکند را مطالعه نموده اید با قطعات اصلی دستگاه برش لیزر آشنا شده اید:

1 تیوب: قطعه ای بسیار مهم و منبع اصلی تولید اشعه لیزر است که شبیه به یک لامپ استوانه ای بزرگ می باشد.گازهای درون این قطعه به مرور و بعد از مدتها کارکرد دستگاه لیزر تخلیه می شود و قطعه نیاز به تعویض دارد.

2 آینه ها: آینه های دستگاه برش لیزر وظیفه انتقال و هدایت پرتو لیزر در دستگاه های برش لیزر غیر فلزات را بر عهده دارند.این وظیفه در دستگاه های برش لیزر فلزات توسط فیبر نوری صورت میگیرد. آینه ها در دو نوع آینه فلزی و آینه سیلیکونی موجود هستند.

3 فیبر نوری: فیبر نوری وظیفه انتقال و هدایت پرتو لیزر در دستگاه های برش لیزر فلزات را بر عهده دارد.همان نقشی که آینه ها در دستگاه های برش لیزر غیرفلزات بر عهده دارند.

4 لنز: اشعه های لیزری که از تیوب خارج میشوند گراکندههستندو بایستی بواسطه لنز ها که نوعی عدسی همگرا هستند متمرکز شوند تا قدرت لازمه را بدست آورند. لنزها به دلیل عملکرد همگرایی اشعه دستگاه برش لیزر تاثیر به سزایی در کیفیت محصول خروجی دارند.

5 برد: تمامی دستگاه های صنعتی دارای مادر برد یا همان مین برد ویژه خود هستند که وظیفه انتقال اطلاعات از کامپیوتر به دستگاه برای اجرای فایل نهایی را برعهده دارند. تمام فرمان های ارسالی به موتورهای حرکتی، درایور، پاور و… و هماهنگی آنها بواسطه مادربرد صورت میگیرد

6 لاینر: به تسمه های حرکت دهنده لنز که باعث اجرای شکل مورد نظر می گردد لاینر میگویند.

6 هد: قطعه ای است که لنز لیزر ، آینه لیزر و شلنگ هوای لیزر بر روی آن قرار گرفته و در جهات مختلف حرکت می کند.

توضیحات بیشتر در صفحه  قطعات یدکی دستگاه برش لیزر

قطعات دستگاه برش لیزر

آموزش کار با دستگاه:

اصلا نگران یادگیری کار با دستگاه نباشید!

نماینده شرکت آرتا لیزر تا زمانی که مطمئن نشده شما به نحوه کارکرد دستگاه مسلط نشده اید محل را ترک نمیکند.در صورت بروز هرگونه مشکل و هر سوالی می توانید از تیم تخصصی پشتیبانی ما کمک بگیرید.

آموزش کار با دستگاه برش لیزر

ویژگی های مهم این دستگاه ها که زمان خرید باید توجه کنید:

یک دستگاه زمانی بازدهی بالا و مطمئن دارد که تمام قطعات آن به تنهایی دارای کیفیت لازم باشند.اگر هر قطعه ای دچار مشکل شود کل سیستم دستگاه را مختل می کند. پس توجه به نکات ریز در دستگاه ها ضروری است. در این زمینه به علت تفاوت در نوع قطعات و شرح مفصل آنها به شما پیشنهاد می کنیم حتما آموزش راهنمای اطلاعات جامع دستگاه حکاکی و برش لیزر مارا دنبال کنید. پاسخ بسیاری از سوالات شما داده خواهد شد.

ویژگی های دستگاه

اوپراتور کیست و چقدر مهارت دارد

اگرچه شرکت آرتا لیزر تمام مراحل کار با دستگاه را صبورانه به شما می آموزد اما به کارگیری اوپراتور سهل انگار برای دستگاه ممکن است به شما خساراتی وارد نماید.بنابراین توصیه می شود اوپراتور دلسوز و ماهر برای دستگاه خود برگزینید.

نگهداری دستگاه برش لیزر

مراقبت از دستگاه

این دستگاه مراقبت خاصی نیاز ندارد.

نگهداری دستگاه برش لیزر

تنوع زمینه کاری دستگاه های برش لیزر

برش لیزر ماکت

برش لیزر ماکت

برش لیزر چرم

برش لیزر چرم

برش لیزر مقوا

برش لیزر مقوا

حکاکی سنگ

حکاکی سنگ

برش لیزر در نما

برش لیزر در نما

برش لیزر چوب

برش لیزر چوب

برش لیزر پارچه

برش لیزر پارچه

برش لیزر طلا

برش لیزر طلا و جواهرآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *