انواع دستگاه های

دستگاه سی ان سی

CNCمخفف computer numerical control مي باشد در ايران اين ماشين ها CNC خالي خوانده ميشوند ولي نام آنها به فارسي ماشين هاي (دستگاه هاي ) كنترل عددي ترجمه مي شود .تراش های cnc  عملکردی مشابه با تراش های دستی و سنتی دارند با این تفاوت عمده که  با استفاده از کنترل عددی  ، بهره وری ، دقت و کیفیت را چند برابر افزایش میدهند.

کنترلر های عددی با فناوری ها و ماشین آلات مختلفی در تعامل هستند. یکی از این ماشین آلات ، ماشین های تراش cnc  میباشد که به منظور تولید مجموعه گسترده ای از قطعات ، مورد استفاده قرار میگیرد.این نوع ماشین ها به واسطه یک رابط به کامپیوتر کنترل میگردند.

با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی ،  ماشین های تراش cnc  به سرعت جایگزین دستگاه های سنتی قدیمی تر شده اند.این نوع ماشین ها با مزایای فراوانی همراه هستند.آنها می توانند به راحتی تنظیم و مدیریت گردند. تکرار پذیری بالا همراه با دستیابی به دقت مناسب در این ماشین های سی ان سی ارائه میگردد. ماشین های تراش سی ان سی به طور معمول ، طراحی شده اند تا از نسخه-های مدرن ابزار استفاده و از فرایند های مختلف بهره ببرند. برنامه ریزی و اجرای آنها معمولا توسط نرم افزار های CAD  و CAM انجام میگردد.برنامه نویس به وسیله نرم افزار قید شده برنامه را به صورت دستی طراحی و سپس آن را در کنترل cnc  آپلود می نماید. وپس از انجام برخی دیگر از تنظیمات مانند گرفتن نقطه صفر ابزار و قطعه عملیات ماشین کاری به صورت خودکار انجام میگردد. ماشین تراش cnc  با یک رابط به منو بر روی یک کامپیوتر کنترل میگردد. اپراتور که برنامه را مدیریت مینماید می تواند به صورت شبیه سازی (simulation) نحوه عملکرد دستگاه را در هر مرحله از تولید ببیند. به لطف این تکنولوژی ، اپراتور دیگر نیازی به دانستن جزئیات مربوط به دستگاهی که با آن کار میکند در مقایسه با شرایط مشابه در دستگاه های سنتی ، نخواهد داشت.

ماشین های تراش به روش های گوناگونی تولید میگردند. با این حال اکثر آنها مشابهت هایی با یک دیگر دارند. به عنوان مثال تارت ( ابزار گیر) قطعه ای است که ابزارهای مختلف را در موقعیتی خاص نگه میدارد و بر اساس درخواست برنامه تغییر و جابه جا مینماید.اسپیندل بخش دیگری از دستگاه است که قطعه کار را نگه میدارد و بر اساس نیاز به سرعت های مختلف به چرخش در می آورد. به طور کلی اساس و تعریف تراش زمانی است که قطعه در حرکت و یا دوران است و ابزار به صورت ثابت خواهد بود و تعریف فرز زمانی خواهد بود که قطعه ثابت و ابزار متحرک است .تراش های cnc  به طور معمول دارای دو محور طولی شامل محور های Z ( بر اساس قرار گیری اپراتور به سمت چپ و راست در ماشین های تراش افقی)   و X ( بر اساس قرار گیری اپراتور به سمت عقب و جلو در تراش های افقی) میباشند. به منظور تولید قطعات خاص تر و با کیفیت تر در زمان تولید کوتاهتر می توان از محور های M و Y و ماشین هایی با قابلیت ابزار زنده (live tools) و دارای اسپیندل کمکی بهره برد.

قطعات مهم دستگاه های سی ان سی:

1 اسپیندل : لغت اسپیندل به معنی چرخنده است و تمام محورهای یک ماشین cnc که دوران میکنند را اسپیندل می نامند. اسپیندل ها بر اسا سرعت، سیستم تغذیه و گشتاور به چند دسته تقسیم می شوند. اسپیندل درواقع موتوری است که برای چرخاندن فرز سی ان سی مورد استفاده قرار میگیرد. اسپیندل هایی که در دستگاه های برش به کار می روند حداکثر سرعت را دارا هستند. اسپیندل ها در دو مدل تعویض ابزار دستی و تعویض ابزار اتوماتیک تولید می شوند.

2 سیستم حرکتی : وظیفه سیستم حرکتی در دستگاه های سی ان سی تبدیل حرکت دورانی موتورها به خرکت خطی می باشد. این مکانیزم به سه روش انجام می گیرد:
۱- دنده شانه و چرخ دنده
۲- تسمه تایم
۳- بال اسکرو

توضیحات بیشتر

3 موتور حرکتی : اولین حرکت دستگاه توسط موتورها صورت می گیرد. به طور کلی موتورها در دو نوع استپ موتور ( step motor) و سروو موتور(serw motor) موجودند. هردو یک کار را انجام می دهند اما به شیوه متفاوت. راجع به موتورهای استپ و سروو بیشتر بدانید

4 ریل و واگن :محورهای حرکتی دستگاه سی ان سی باید به گونه ای طراحی شوند که هنگام حرکت روی شاسی و میزکار دستگاه، کمترین حد استحکاک را داشته باشند. جهت کاهش این اصطحکاک از دو روش غلطشی و لغزشی استفاده می شود.

5 بدنه یا شاسی دستگاه : برخلاف عقیده عموم،بدنه یا همان استراکچر دستگاه سی cnc مهمترین قسمت دستگاه است. تمامی اجزای ماشین مانند موتورها بال اسکرو و میز کار، ریل و واگن و غیره روی بدنه دستگاه نصب می شوند و چنانچه بدنه ضعیف باشد یا وزن مناسب نداشته باشد، دچار لرزش و مشکلات در روند اجرای کار می شود.

قطعات دستگاه سی‌ان‌سی
قطعات دستگاه سی‌ان‌سی

آموزش کار با دستگاه:

اصلا نگران یادگیری کار با دستگاه نباشید!

نماینده شرکت آرتا لیزر تا زمانی که مطمئن نشده شما به نحوه کارکرد دستگاه مسلط نشده اید محل را ترک نمیکند.در صورت بروز هرگونه مشکل و هر سوالی می توانید از تیم تخصصی پشتیبانی ما کمک بگیرید.

آموزش کار با دستگاه برش لیزر

ویژگی های مهم این دستگاه ها که زمان خرید باید توجه کنید:

یک دستگاه زمانی بازدهی بالا و مطمئن دارد که تمام قطعات آن به تنهایی دارای کیفیت لازم باشند.اگر هر قطعه ای دچار مشکل شود کل سیستم دستگاه را مختل می کند. پس توجه به نکات ریز در دستگاه ها ضروری است. در این زمینه به علت تفاوت در نوع قطعات و شرح مفصل آنها به شما پیشنهاد می کنیم حتما آموزش راهنمای  اطلاعات جامع دستگاه سی ان سی  مارا دنبال کنید. پاسخ بسیاری از سوالات شما داده خواهد شد.

ویژگی های دستگاه

اوپراتور کیست و چقدر مهارت دارد

شرکت آرتا لیزر تمام مراحل کار با دستگاه را صبورانه به شما می آموزد.کار کردن با این دستگاه نیاز به افراد با مهارت کمتری دارد.پس از برنامه ریزی، می توان این ماشین را ترک کرد و نیازی به دخالت انسانی ،(به جز بارگیری و تخلیه ) نیست بنابراین خطر بسیار پایین برای اپراتور دارد.

نگهداری دستگاه برش لیزر

مراقبت از دستگاه

ماشین های cnc به صورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرند و تنها برای نگهداری گاه به گاه باید خاموش شود.

نگهداری دستگاه برش لیزر

تنوع زمینه کاری دستگاه های سی ان سی

برش سی ان سی سنگ

برش سی‌ان‌سی سنگ

برش سی ان سی چوب

برش سی‌ان‌سی چوب

برش سی‌ان‌سی پلکسی

برش سی‌ان‌سی پلکسی و PVC

برش سی‌ان‌سی فلزات

برش سی‌ان‌سی فلزات